Určitě nejhorší noční můrou je to, když přijdete na parkoviště a na místě, kde jste zaparkovali je prázdné místo. Přiznám se, o mě by se pokoušel infarkt, v tom lepším případě budeme pořádně hlasitě nadávat. V dnešním článku se podíváme, jak tomu předcházet. Rozdělíme si to do čtyř kategorií.
Tou první je základní alarm (jednocestný). Jedná se v podstatě pouze o zvukovou signalizaci doplněnou o světelné efekty. Toto zařízení se skládá z tzv. řídicí jednotky (dále Ř.J.), která má na starost příjmat signály které vyšle dané čidlo, nebo my dálkovým ovladačem. Pokud dojde k napadení, čidlo pošle impulz do Ř.J. a ta vyšle impulz na sirénu. Základní sada, která výjde na cca 1000 Kč obsahuje Ř.J., sirénu, dálkový ovladač. Některé mají v sobě otřesové čidlo + imobilizér. Další čidla lze dokoupit jako je tlakové čidlo, pohybové atd…
Druhou kategorii tvoří dvoucestné alarmy s pagerem. Dvoucestný alarm s pagerem je v podstatě rozšíření jednocestného. Rozšíření je o to, že máme dálkové ovládání s LCD displejem, kde vidíme co je zrovna narušeno, jestli je automobil zamknutý, nebo jestli máme aktivovaný tichy režim. Indikace zamknutí je velmi dobrý pomocník asi každému se stalo, že přijde domů a přemýšlí, jestli je auto zamknuté, tak se stačí podívat na ovladač a hned má jasno. Tyto alarmy také umí dálkový start, nebo ovládat topení, vše záleží na stupni výbavy daného alarmu.
Třetí kategorii je zabezpečení alarmem pomocí GPS/GPRS lokace a posíláním zpráv na mobil o stavu automobilu. Většina zabezpečovacích zařízení podporuje službu GPRS s možností vládání alarmu pomocí příkazů v SMS zprávě. V případě odcizení vozidla lze automobil vystopovat pomocí signálu GSM. Nebudu jmenovat, ale u jednoho ze tří mobilních operátorů toto lze, jde přímo aktivovat funkci „Kde je“ na sim kartě a zaregistrovat se na jejich stránky a po přihlášení můžeme sledovat, kde se zrovna automobil (sim karta) pohybuje. GPS lokaci nám může zprostředkovat přímo firma zabývající se GPS stopováním automobilů samozřejmě s jejich zařízením.
Čtvrtou kategorii tvoří mechanická zabezpečení. Jedním z nich je známé zabezpečení zamknutím zpátečky, tuto možnost dnes nabízí již spousta výrobců a ceny nejsou nějak astronomické, pohybují se kolem 4 000 Kč + montáž. Dále máme různá přenosná zařízení jako je uzamknutí pedálu (spojkový a brzdový pedál), různé tyče na volant (bohužel ty nejsou moc účinné).
Na závěr by jsem měl pro Vás jeden typ, pokud nechcete vyhazovat spoustu peněz za elektronická zařízení a jde Vám pouze o lokaci automobilu v případě odcizení, mám pro Vás radu, která bude stát cca do 800 Kč. Stačí sehnat starší mobil (věřím, že každá má doma aspoň jeden navíc), do něj vložit sim kartu aktivovat danou funkci, zakoupit auto nabíječku připojit na stálých 12V a máme hotovo, samozřejmě vhodně umístit.
Děkuji za Váš čas strávený přečtením článku a těším se na Vás při dalších článcích Váš Juris5.
Přidat komentář
Poslední komentáře