AutoSite.cz
aktuality články bezpečnost elektromobilita doprava testy

K.I.T.T.

.jpg

V dnešním článku, se podíváme na jeden velice zajímavý a veleúspěšný automobil, který si zahrál hlavní roli v jednom seriálu. Jste zvědavý? Pokud ano, tak jdeme na to. Když by jsem Vám řekl Pontiac Firebird Trans-AM, tak málo kdo by hned věděl o co jde, ovšem když se řekne K.I.T.T, to je jiná každému se hned vybaví mluvící auto, které umí létat a podobně.

Je toho tolik, že ani nevím kde začít. Tak snad se to povede a budete spokojeni. Článek jsem pojal jako představení vozu a jeho hlavních funkcí, s doprovodnou fotoprezentací.


KITT-předek

Hlavní CPU (central procesor unit)- jedná se o hlavní mozek celého auta, označovány jako Knight 2000. V počátku měl procesor naprogramované základní rysy chování, jeho hlavním a primárním programem je ochrana lidského zdraví. V podstatě to můžeme dnes přirovnat k tzv. umělé inteligenci. Postupem času se počítač učil nové a nové věci, které dále využíval samozřejmě se také vyvýjela i jeho osobnost.

 Ochrana automobilu molekulární skořápka (Molecular Bonded Shell)- jedná se o tvrzenou plasto-ocel, která odolává konvenčním zbraním, je odolná vůči nárazu do železo-betonu. Karosérie by měla odolat i přímému zásahu rakety, jak bylo vidět tak tomu tak bylo. Tvrzené byly také pneumatiky, které byly nezničitelné. Mluví se, že karosérie je složená z dílčích plátu, které měli speciální nátěr, který odolával i vysokým teplotám.

 

KITT-bok

Pohonný systém- Jeho pohonná jednotka je speciální Knightův proudový motor s modifikovaným spalováním, převodovka je 8 stupňová řízená procesorem.

Turbo režim (Turbo boost)- tento mód má simulovat raketový pohon nebo pomoct k dosažení co největší rychlosti. Pomoci turbo režimu automobil přeskočí kde jakou překážku.

Hlasový modulátor (Voice synthesizer)- Hlasový modulátor umožňuju komunikaci KITTA s okolím a svým řidičem. Pomocí toho to zařízení také může vydávat (napodobovat) i ostatní zvuky, jako například policejní sirénu , štěkacího psa a podobně.

Jízdní režimy (Cruise modes)-

Normální mód- Automobil ovládá řidič, ovšem při zranění řidiče může počítač převzít kontrolu na vozidlem

Auto režim- V tomto režimu ovládá automobil výhradně počítač a využívá své pokrokové technologie, vždy musí dodržet to že nesmí zranit lidi

Pronásledovací režim- Tento režim je zvláštní v tom, že je zde kombinace jak samotného pilota tak i počítače, protože počítač může dříve odhadnout zda určitý manévr není nebezpečný. Je zde využito maximální rychlosti a postupem času se i KITT trochu transformoval zřejmě pro využití aerodynamiky a taky desginu.

Tichý režim (Silent mode)- KITT je takřka neslyšitelný, využití večer při tajném pronásledování. 

Olejová skvrna / Kouřová clona (Oil Jets/Smoke Screen)- V případě potřeby zmást protivníka, nebo jej ochromit, k tomu slouží tyto systémy.

Indukční kleště (Induction plils)- Z předního nárazníku může kilt vystrčit indukční kleště, do kterých pak může indukovat elektrickou energii, stejný princip jako transformátor.

Palubní telefon (Comlink)- V 80. letech, kdy v podstatě mobilní telefony neexistovaly, byl automobil vybaven tzv. Comlink-em. Jedná se o palubní telefon, kdy spolu komunikoval řidič a základna (nadace).

Mikrovlnná rušička (Microwave jammer)- KITT tímto zařízením mohl v podstatě ovládnout veškerou elektroniku ve svém okruhu, jako třeba elektronicky zámek, vyřazení alarmu a podobných věcí. Toto zařízení je složeno ze tří komponentů: 1)Generátor elektromagnetického pole 2)Elektronického rušivého pole a 3)Mikrovlnného sensoru. Dalším systémem je Micro lock v překladu mikrovlnný blok, tím to kitt může zablokovat brzdový systém jiného vozu.

Kontrolní režim (Surveillance Mod)- V tomto módu kitt  dává pozor, znamená to, že pokud se blíží nebezpečí dá kitt vědět Michaelu.

Laser- kitt  měl implantovaný laser, který pronikl takřka čímkoliv a dokonce i tvrzenou ocel známou jako pancíř. 

Zdravotní skener (Medical scanner)- Umožňuje kittovi oskenovat osobu a určit její vitální funkce a doporučit postup pro zmírnění či zastavení zdravotních potíží.

Katapult ze sedadla (Seat ejection systém)- Kitt tímto systémem může kohokoliv katapultovat ze sedadla spolujezde i řidiče. Michael ho používá, k vystřelení na zvýšené místa, jako třeba na střechu domu.


KITT-vnitřek

Chemický analyzátor (ultraphonic chemical analyzer)- Tímto lze zjístit chemické složení daného předmětu vloženého do analyzéru, ten je umístěn na straně spolujezdce místo přihrádky (kastlíku)

Generátor kyslíku (Oxygen generator)- kitt  může tímto posádce automobilu poskytnout kyslík pro probrání z omámení.

Jízda po dvou klech (Ski Drive)- Stisknutím tlačítka dojde k tomu, že kilt jede po dvou kolech, zřejmě se bude jednat o uzávěrku diferenciálu a dále o manévr pro postavení automobilu na dvě kola.


KITT-silueta

Doufám, že se Vám článek líbil a splnil vaše očekávání Váš Juris5.

 

Foto použito ze zdroje http://racingrenders.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor článku
Jiří Dohnal
Redaktor+
Další zprávy
.jpg
Nissan hlásí propad tržeb !

Zajímavosti 4.11.19 | 20:31
.jpg
Aston Martin DB5 je k mání !

Zajímavosti 5.8.18 | 02:08
.jpg
Krádež motocyklu se mu nevyplatila !

Bezpečnost 30.7.18 | 22:41
.jpg
TATA Harrier

Novinky 30.7.18 | 18:25
.jpg
Nissan Armada - Mountain Patrol

Zajímavosti 19.4.18 | 00:38
.jpg
Block má novou hračku ze Skupiny A WRC

Zajímavosti 18.4.18 | 00:17
.jpg
Uber bez řidiče srazil ženu !

Bezpečnost 20.3.18 | 02:18
.jpg
Tesla pozastavila výrobu Modelu 3

Zelená 13.3.18 | 14:20
YouTube
Dopravní statistiky
Statistiky za posledních 48 hodin

Počet dopravních nehod : 211x
Počet raněných : 41x

Nepřiměřená rychlost : 28x
Nedání přednosti v jízdě : 20x
Pod vlivem alkoholu : 8x

Vzniklá škoda : 12079 tis. Kč

Videa
.jpg
První úmrtí v autonomním voze

Zelená 3.8.16 | 17:26
.jpg
Motosalon 2016 - Brno

Událost 5.3.16 | 16:30
.jpg
Reflexní prvky

Bezpečnost 22.2.16 | 12:11
.jpg
Upoutávka na Relax auto moto meeting

Zajímavosti 29.6.15 | 16:30
.jpg
Autosalon Škoda

Video 25.9.14 | 18:30